Alimenty podczas ciąży? To możliwe!

Polskie prawo rodzinne reguluje kwestie alimentacyjne, szczególnie w przypadku narodzin dziecka pozamałżeńskiego. Artykuły 141–143 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego (KRiO) stanowią fundament prawny dla roszczeń alimentacyjnych w tym szczególnym kontekście.

Alimenty za okres ciąży i po urodzeniu dziecka na rzecz Matki są jednak dalej rzadko wykorzystywaną instytucją przez kobiety. Najczęściej decydują się one wystąpić o zapłatę na dziecko, nie mając przekonania, że mogą dochodzić innych „uzupełniających” roszczeń w związku z ciążą i porodem.

Dlatego też w mojej ocenie konieczne jest rozświetlenie tego zagadnienia 🙂

Alimenty za okres ciąży i po urodzeniu.

Artykuł 141 KRiO pełni kluczową rolę w zabezpieczaniu potrzeb matki dziecka pozamałżeńskiego. Ojciec dziecka ponosi odpowiedzialność za pokrycie kosztów związanych z ciążą, porodem oraz utrzymaniem matki przez pierwsze 3 miesiące po urodzeniu. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że z ważnych względów Matka może żądać zapłaty za dłuższy okres.

Alimenty te obejmują różnorodne wydatki, takie jak badania lekarskie, leki, odzież ciążową, a także koszty związane z samym porodem, jak pobyt w szpitalu czy wyprawka dla dziecka. Są to jedynie przykładowe wyliczenia, a wszystko jest zależne od analizy sytuacji danej osoby.

W przypadku postępowania przed Sądem, bierze on pod uwagę sytuację majątkową i potrzeby matki, ustalając stopień pokrycia kosztów przez ojca. Zdanie to oznacza, że Ojciec co do zasady nie ponosi 100 % wartości tych kosztów.

Sąd w zależności od argumentów przedstawionych przez spierające się strony może zadecydować, że Ojciec może zapłacić 50%, ale i np. 90% tych kosztów.

Ważnym ograniczeniem, zapisanym w artykule 143 KRiO, jest fakt, że matka dziecka pozamałżeńskiego może dochodzić roszczeń związanych z ciążą i porodem jedynie jednocześnie z ustaleniem ojcostwa (jeżeli ojciec go nie uznał). Wyłącza to sytuację, gdy dziecko urodzi się nieżywe.

Nadto, art. 141 KRiO nie tylko reguluje obowiązki alimentacyjne, ale także umożliwia zwolnienie się z nich poprzez dobrowolne świadczenie finansowe lub dostarczenie rzeczy potrzebnych matce i dziecku. Trzeba zatem pamiętać, że Sąd przy ocenie sprawy uwzględnia dotychczasowe wkłady ojca w utrzymanie matki i dziecka.

Warto podkreślić, że roszczenia matki z art. 141 KRiO przedawniają się po 3 latach od dnia porodu.

Z powyższego wynika, że z żądaniem zapłaty można wystąpić dopiero od chwili urodzenia dziecka i ma się na to 3 lata, ale czy pomoc finansową od ojca można uzyskać już w czasie ciąży? Jak najbardziej!

Zapłata w czasie ciąży.

Jeżeli Matka uwiarygodni, że ojcem jest dany mężczyzna, Sąd może zobowiązać go do wyłożenia z góry zapłaty określonej sumy pieniędzy.

Tym „uwiarygodnieniem” będzie przede wszystkim domniemanie zawarte w art. 85 KRiO stanowiące, że „ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka, albo ten, kto był dawcą komórki rozrodczej w przypadku dziecka urodzonego w wyniku dawstwa partnerskiego w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji”.

Składając do Sądu taki wniosek, kobieta przedstawia poniesione wydatki, bądź wskazuje jaki wydatek będzie musiała wkrótce ponieść, co podlega ocenie przez Sędziego, najczęściej w kontekście jego doświadczenia życiowego.

Takie rozwiązanie ma tymczasowo pomóc Matce, która często samodzielnie, bez dobrowolnej pomocy drugiej osoby, musi zmagać się z dodatkowymi dolegliwościami finansowymi spowodowanymi ciążą w czasie jej trwania.

Ważne odpowiednie przygotowanie

Przed wystąpieniem do Sądu z wnioskiem o zabezpieczenie czy z pozwem, należy przygotować szereg dowodów, przekonujących argumentów i odpowiedniej strategii, które łącznie pozwolą uzyskać odpowiedni rezultat.

Szczególnie w kwestii dowodów odnośnie poniesionych kosztów, istotnym jest załączenie imiennych faktur, a nie paragonów, gdyż Sądy nie uznają ich mocy dowodowej. Niemniej ważne jest przygotowanie do zeznań na rozprawie, jak również podjęcie dodatkowej inicjatywy dowodowej w przypadku aktywności strony przeciwnej.

Przy konstruowaniu niezbędnych wniosków, ich argumentacji, a także strategii na rozprawie nieceniona może okazać się pomoc adwokata, który będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem postępowania, kierując się przede wszystkim dobrem Klienta.

Wygrana z Bankiem – kredyt frankowy!

Wygrane zabezpieczenie

Miło mi poinformować, że kolejni Klienci mojej Kancelarii w trakcie procesu o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego dotyczącego tzw. umowy frankowej nie muszą spłacać rat kredytu w trakcie trwania postępowania z Bankiem!

Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu, na skutek wniosku o zabezpieczenie zawartego w pozwie przeciwko Bankowi m. in. wstrzymał obowiązek dokonywania przez powodów spłat rat kredytu w wysokości i terminach określonych umową kredytu mieszkaniowego.

Oznacza to, że do końca postępowania sądowego Powodowie mają zawieszony kredyt, a więc odczują znaczną ulgę finansową!

Oddalone zażalenie Banku

Należy zaznaczyć, że Bank złożył zażalenie na to postanowienie. Kancelaria ustosunkowała się do niego w odpowiedzi, wnosząc o jego oddalenie.

Finalnie Sąd odwoławczy, Postanowieniem z dnia 3 kwietnia 2023 r. oddalił zażalenie w całości, co oznacza, że jest ono prawomocne i Bank nie ma dalszej drogi do odwołania się. Tak więc Powodowie mogą do końca procesu nie płacić Bankowi żadnych pieniędzy, co byłoby absurdalne gdyż według Pozwu dawno nadpłacili kredyt i z tego tytułu żądają od Banku zwrotu pobranych pieniędzy.

Niewątpliwie takie rozstrzygnięcie korzystnie wpływa na całe postępowanie, gdyż Sąd Okręgowy w uzasadnieniu powyższego postanowienia w całości przyznał rację argumentacji całego Pozwu.

Kredyty frankowe

Przypomnieć należy, że sprawami przeciwko Bankom domagamy się ustalenia “nieważności kredytu”, gdyż Banki podpisując umowy z Klientami stosowały wobec nich rażąco nieuczciwe praktyki.

Zatem wygranie sprawy frankowej oznacza, że obie strony są zobowiązanie najczęściej zwrócić sobie wzajemnie wpłacone kwoty. Tak więc co do zasady skutkuje to koniecznością oddania przez Bank wysokich nadpłat ponad kapitał, czyli jest niezwykle korzystne dla kredytobiorców.

Kancelaria prowadzi aktualnie wiele spraw frankowych z powodzeniem i zachęca niezdecydowanych do podjęcia kroków prawnych jeżeli posiadają takowy kredyt. Obecne wyroki sądów są w zdecydowanej większości korzystne dla kredytobiorców, co w dzisiejszych trudnych czasach pozwala na wzięcie głębokiego oddechu finansowego.

Adwokat Lublin | Kredyt frankowy Lublin | Prawo sportowe

Spadek – co robić po śmierci bliskiej osoby?

Okres po śmierci bliskiej osoby kojarzy się z czasem żałoby i zadumy. Jednak wiąże się on także z koniecznością uporania się z problemem spadku, a więc niejako prawnej konsekwencji śmierci bliskiej osoby. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dziedzicząc po zmarłym otrzymuje się nie tylko czysty majątek, ale także – co do zasady – odpowiada się za wszystkie długi.

W związku z powyższym po śmierci spadkodawcy trzeba poczynić kilka kroków w celu znalezienia najlepszego rozwiązania:

KROK 1 – upewnij się czy jesteś spadkobiercą

Jeżeli zmarły nie pozostawił testamentu będziesz dziedziczyć według ustawy. Kto i w jakiej kolejności nabędzie spadek decydują przepisy kodeksu cywilnego, a konkretnie artykuły od 931 – 940. Najczęstszym przypadkiem jest dziedziczenie małżonka z dziećmi bądź samych dzieci. Jednak w sytuacji ich braku, przepisy przewidują w ich miejsce dalszych krewnych.


KROK 2 – zorientuj się jaki majątek i długi miał zmarły i czy chcesz przyjąć spadek

Ten krok jest bardzo istotny, gdyż według obowiązujących przepisów możesz przyjąć bądź odrzucić spadek (także zapisany w testamencie). Odrzucenie spadku oznacza, że nie otrzymasz żadnego majątku, ale również to, że nie będziesz odpowiadał za żadne długi zmarłego. W związku z tym bardzo ważne jest rozeznanie w sytuacji materialnej spadkodawcy. Jeżeli długi przewyższałyby aktywa spadku, warto zastanowić się nad jego odrzuceniem. Jeśli chciałbyś przyjąć spadek mimo to, zwykle będziesz odpowiadać za długi zmarłego do wysokości odziedziczonego majątku (przyjmujesz wtedy spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza).

PAMIĘTAJ! Odrzucić spadek możesz tylko w terminie 6 miesięcy od dnia kiedy dowiedziałeś się o śmierci spadkodawcy! Jeśli tego nie zrobisz pozostajesz spadkobiercą!


KROK 3 – złóż wniosek do Sądu albo udaj się do notariusza

Jeżeli odrzucasz spadek, możesz napisać wniosek do Sądu bądź udać się do notariusza. Pamiętaj, że kiedy odrzucasz spadek, a masz np. dzieci, one też muszą odrzucić spadek, gdyż “wchodzą” w Twoje miejsce. Gdy odrzucisz spadek, co do zasady nie interesuje Cię jego dalszy los, a wierzyciele zmarłego nie mogą od Ciebie niczego żądać.

Gdy chcesz przyjąć spadek, musisz wystąpić do Sądu z wnioskiem stwierdzenie nabycia spadku albo udać się ze wszystkimi spadkobiercami do notariusza aby sporządził akt poświadczenia dziedziczenia. Pamiętaj jednak, że kiedy ktoś będzie kwestionował Twój tytuł dziedziczenia (z testamentu czy z ustawy), sprawa będzie musiała być rozstrzygnięta przez Sąd.


KROK 4 – podziel majątek jeżeli jest WIĘCEJ spadkobierców

Uzyskanie stwierdzenia nabycia spadku albo aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza w przypadku dziedziczenia dwóch lub więcej osób nie kończy sprawy. W powyższych dokumentach jest tylko stwierdzony Twój ułamkowy udział w spadku (np. 1/2, 3/4, 5/8 itp.). Aby samodzielnie dysponować swoją częścią spadku musisz dokonać podziału spadku. Możesz to zrobić w Sądzie lub u notariusza. Najczęściej sprawa ma swój finał w Sądzie, gdyż spadkobiercy mają rozbieżne interesy, a podział u notariusza możliwy jest tylko przy zgodnym stanowisku co do jego podziału.


Powyższe kroki mają wyłącznie charakter poglądowy, gdyż każda sprawa spadkowa może być bardziej skomplikowana jak choćby kwestionowanie testamentu, stwierdzanie niegodności dziedziczenia, konieczność wyrażenia zgody przez Sąd na odrzucenie spadku przez małoletniego, zachowek i wiele innych. W tym wypadku warto skorzystać z pomocy profesjonalisty mającego niezbędną wiedzę i doświadczenie.

Wobec powyższego, Kancelaria Adwokacka Adwokata Kamila Rybiańskiego udziela porad prawnych (także online) jak i prowadzi sprawy z zakresu całego prawa spadkowego z uwzględnieniem interesów Spadkobierców.

Potrzebujesz pomocy adw. Kamila Rybiańskiego?

X